İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’un “Babalar Günü” Mesajı

Babalar Günü, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününde kutlanan ve sembolik anlamı olan bir gündür.

Bu yılki Babalar Günü’nü 18 Haziran 2017 tarihinde kutlayacağız. Ancak şunu iyi biliyoruz ki: Babalarımızın günü -tıpkı annelerimizinki gibi- sadece senenin bir günü değil her günüdür. Onlara olan sevgimizi, saygımızı ve hürmetimizi göstermek, her daim üzerimize düşen vazifelerdendir. Hele ki şu mübarek Ramazan ikliminde onların dualarına mazhar olmak bizler için ne büyük şereftir.

Nisa Suresi 36. ayette “Allah'a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin.” buyurulur.
Üzerimizde onca hakkı bulunan ana-babalarımızın gönlünü hoş tutmak ve onlara karşı hürmette kusur etmemek her evladın önceliği olmalıdır. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının lütfuyla, daha da iyi idrak etmemiz gereken bir gerçektir bu.

Şair Cahit Zarifoğlu şiiriyle bakınız ne de güzel anlatır “Baba”mızı:
“Sendin/ Doğduğum gün/ Bana ezan okuyan
Boyun kocaman/ Kolların güçlü/ Bir hamlede kaldırıyorsun/ Üçümüzü
Her sabah gidersin/ Ekmeğimiz için/ Her akşam/ Yorgun/ Ama yüzün güleç/ Dönüşün bir düğün” 


Babalarımız kadim geleneklerimizde de ailemizin direğidir, dayandığımız dağdır; sebattır, sabırdır, anlayıştır, dayanıklılıktır… Aynı zamanda, değerlerimizi yaşatan ve geleneklerimizi nesilden nesle aktaran en önemli yapı olan “aile”nin göz bebeğidir.

Babalarımız, hayata adım attığımız ilk andan itibaren hep yanımızda yürüyüp bizlere kol kanat gererler. Aileleri için her türlü fedakârlığı ve sorumluluğu üstlenen babalarımız, ailelerinin mutluğunu kendi mutlulukları sayarlar. “Baba” demek, bizim kültürümüzde en çok da “güven” demektir.

Bu anlamlı günde, babasız büyümek zorunda kalan yetimlerimize sahip çıkılmasının ve onların yüzlerinin güldürülmesinin de önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Babalar Günü vesilesiyle tüm babalarımızı en kalbi duygularımla selamlıyor; sevgi, selam ve hürmetlerimi sunuyorum."

                                                                                                                            

           Bestami ERKOÇ
                                                                                          Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü


Sonraki Sayfa: Güvenli Bebekler Güvenli Yarınlar Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Önceki Sayfa : Koruyucu Aileler İftar Buluşması