’’ İş Hayatına Yeni Atılan ve İş kurma Başlangıcında olan Kadınlar İçin Girişimcilikte Başarıyı Güçlendirme’’ Projesi Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi

Erasmus+ Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından fonlanan İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde yürütülen 2016-1-TR01-KA204-033777 referans numaralı ‘’ İş Hayatına Yeni Atılan ve İş kurma Başlangıcında olan Kadınlar İçin Girişimcilikte Başarıyı Güçlendirme’’ isimli KA2 stratejik ortaklıklar projemizin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

31 Ağustos 2018'e kadar sürecek olan proje kapsamında, desteğe ihtiyaç duyan girişimci kadınlara ilham kaynağı olacak rehberlik hizmetleri sunmanın yanında kadınlara girişimcilik ile ilgili materyaller ile rehberlik hizmetleri verilirken yedi farklı ülkeden kadınların iş kurma aşamasındaki kadınlara tecrübelerini aktarabileceği platformlar oluşturulacaktır. Bu süre içinde Portekiz, Fransa ve Türkiye'de proje ortağı ülkelerin katılımı ile toplantılar düzenlenecek.45 girişimci kadının katılımı ile Roma’da 5 günlük çalıştay ve Türkiye'de uluslararası konferans yapılacaktır.

Proje ortaklığı kadın girişimciliğinde uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip çok nitelikli kuruluşlardan oluşmaktadır ve Türkiye, İspanya, Avusturya, İtalya, Romanya, Portekiz ve Fransa olmak üzere tüm önemli Avrupa bölgelerini temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları ve üniversiteler yer almaktadır.  Yerelde proje ortağımız Gazi Üniversitesidir.

İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ açılış konuşmasında;’’ Mali krizler ve küresel rekabet kadınların, özellikle eğitim alamayan ya da eğitimi yarım kalan kadınların iyi işler bulmalarını zorlaştırmaktadır. Bu nedenle birçok kadın kendi küçük işletme ve girişimlerini başlatmak istemektedir, bu kadınlar için ilk iş yılları çok zor olmakla beraber güçlü ve sistematik desteğe ihtiyaç duymaktadır.

Kadın girişimciler, bir işi kurarken ve yürütürken, özellikle finans, eğitim, iletişim ağı ve iş dünyası ile aile arasında denge sağlanması konularında, erkek girişimcilere kıyasla daha büyük zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu bağlamda, erkek girişimcilere göre daha fazla desteğe gereksinim duymaktadır. Bu nedenle, kadınlar için kendi yaşam deneyimlerine ve değer sistemlerine dayanan girişimci ekosistemlere ihtiyacımız vardır. Proje kapsamında yapılacak olan faaliyetler ile kadınlarımızın ihtiyacı olan bu eko sistemin kurulması amaçlanmaktadır.

 Siz değerli katılımcılarımızın da katkısı ile girişimci kadınlarımıza rehber olacak, onlara ihtiyaç duydukları farklı eğitimleri vererek destekleyecek, KOSGEP ile işbirliği yaparak mevcut hibe /kredi olanaklarından yararlanarak hem iş kurmalarına hem de var olan işlerini büyütmelerine katkı sağlayacağız. Klasik girişimcilik eğitimlerinin istenen düzeyde başarıyı beraberinde getirmediği çok açıktır, bu sebeple farklı destek mekanizmalarının bir araya gelmesi ile oluşturulacak yerel eko sistemler kadınlarımızın hem iş kurma hem de işlerini büyütmelerinde önemli bir değer olacaktır.

Girişimcilik alanında yapılan tüm çalışmaların ve yerel eko sistemlerin toplumsal kalkınmada önemli olduğuna inanıyor ve bu önemli projede emeği geçenleri tebrik ediyor, hayırlı çalışmaların devamını diliyorum.’’ dedi.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı L. Selva ÇAM konuşmasında; Kadınlarımızı iş dünyasında desteklemek, kadın girişimcileri teşvik etmek ve başarı hikâyelerini duyurmak amacıyla düzenlenen bu anlamlı proje için Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürlüğü ‘ne duyarlılıkları ve özverili çalışmaları nedeniyle teşekkür ediyorum.  Başta Anayasa olmak üzere yasalarımızda sağlanmış olan eşitlikçi yapıya rağmen, işgücü piyasasında dezavantajlı konumda olan kadınların üretken kapasitelerini gelir getirici faaliyetlere dönüştürmeleri, işgücü piyasasına ve istihdama katılımları, hem toplumsal kalkınmamız, hem de kadınlarımızın sosyo-ekonomik yönden güçlenmeleri açısından son derece önemlidir. Kadınların "girişimci ruhunu" ortaya çıkartarak, ülkemizde kadın girişimci sayısının artmasına ve onlara yol göstermeye katkıda bulunacak bu projenin kadınların girişimciliğe teşviki açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Kadınların istihdamıyla ilgili yoğun bir mesai harcadıklarını, iş hayatındaki kadınları, ev ve iş hayatında uyumlaştırma konusunda hükümete alt yapı oluşturmayı hedeflediklerini, bu kapsamda Kadın Kolları olarak çalıştaylar düzenlediklerini aktardı. Kendi işini kurmuş girişimci kadınlar ile işini kurmak isteyen kadınlarla bir arada bulunmalarını sağlayacak bu projenin iş hayatına yeni adım atanlar için ciddi bir çalışma olduğuna dikkati çekti. Çam, kadın girişimciliğinin önündeki kültürel, eğitimsel ve ekonomik engellerin aşılmasıyla, iş dünyasında kadınların daha etkin yer almasının sağlanacağını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından proje tanıtım sunumu gerçekleştirilerek, başarılı girişimci kadınların tecrübelerini katılımcılarla paylaşmasını ile program sona erdi.

Programda girişimci kadınlarımız ve Kadın Konukevi hizmetinden yararlanan kadınların yapmış olduğu el emeği ürünler sergilendi.


 

Sonraki Sayfa: “Kadın Konukevi Sonrası Destek Mekanizmaları” Konulu Çalıştay Gerçekleştirildi

Önceki Sayfa : Kreş ve Gündüz Bakımevi Açıldı