Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı ortaklığında “Yaşlılar Haftası ve Çanakkale’yi Anma Programı” düzenledi

Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcımız Mehmet Karabay, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Vali Yardımcımız Metin Arslanbaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, İl Müdürümüz Bestami Erkoç, İl Müdür Yardımcılarımız, Kuruluş Müdürlerimiz ve huzurevi sakinlerimiz katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcımız Mehmet Karabay konuşmalarında yaşlıların toplumun baş tacı olduğunu söyledi. Yaşlıların milletin hafızası olduğunun altını çizen Karabay, "Günümüzde devletimiz 500 bin civarında yaşlı ve engellimize bakım çerçevesinde destek veriyor. Bu imkanları olmayanlar için Bakanlığımızın kontrolünde, devletimizin huzur evlerinde yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde hizmet veriyoruz." Dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hayatı mevsimlere benzeterek, ilkbaharı, yazı, sonbaharı kışı olan hayatın, her dönemin de kendine ait özellikleri ve güzellikleri olduğunu söyledi.

Kültürümüzde yaşı kemale ermiş insana “ihtiyar” denildiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ”İhtiyar; kelime olarak “seçkin, seçilmiş, tecrübeli” demektir. Toplumda kendisine danışılan, görüşlerine değer verilen, birikimleriyle hem kendisi hem de diğer insanlar için faydalı olan kimse demektir. Tecrübeleriyle hayata rehberlik eden kimsedir” dedi.

Başkan Erbaş, yaşlılık döneminin bir ömür boyunca elde edilen bilgi ve tecrübelerin yoğrulduğu bilgelik dönemi olduğunun altını çizerek, “Yaşlılarımız dinî değerlerimizi ve kültürel mirasımızı yarınlara taşımamızı sağlayan, geçmiş ile geleceği birbirine bağlayan en değerli varlıklarımızdır” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, ailenin, evliliğin ve uzun yıllar bir arada yaşamanın çimentosunu sevgi, saygı, sadakat, sabır ve tahammül gibi kavramların oluşturduğunu vurguladı.

 “Çocukları mutlu, yaşlıları huzurlu bir dünya kurmak bizim hem insani hem de İslami vazifemizdir”  dedi.

"Mehmetçiğimiz büyüklüğünü gösterdi"

Erbaş, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir 18 Mart Zaferimiz daha oldu. Şanlı ordumuzun, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ulaşmış olduğu 18 Mart 2018 zaferi. Orada Mehmetçiğimiz büyüklüğünü gösterdi. Terör örgütlerinin bundan sonra artık milletimizi rahatsız etmesi zorlaştı. Çünkü onları silip süpürdü. Birçoğunu etkisiz hale getirdi. Çanakkale'de nasıl ülkemizin işgalini engellediyse, bugün de Suriye sınırında, oradan girip ülkemizi işgal etmeye kalkışmak için kurulacak olan o terör devletini yerle bir etti elhamdülillah." Sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

Konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Musikisi Korusu konuklara mini bir konser sunumu gerçekleştirdi.

Ayrıca programda, Yaşlılar Haftası dolayısıyla Güngör Başyiğit, Başkan Erbaş’a çiçek ve tablo, Yüksel Tabak da Karabay’a çiçek ve Kur'an-ı Kerim hediye etti.


Sonraki Sayfa: Huzurevi Sakinlerimiz 18 – 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası Etkinliğinde Buluştu

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” Kutlama Mesajı