‘’Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psikososyal Destek Projesi’’ Kapsamında Sertifika Töreni Düzenlendi

Ülkesini terk etmek zorunda kalmış sığınmacıların topluma uyum problemlerini azaltarak sosyal içerilmelerinin desteklenmesine katkı sağlamak amacıyla İl Müdürlüğümüz ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğinde ‘’Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psikososyal Destek Projesi’’ yürütülmektedir.

Proje kapsamında verilen eğitimlerin sonunda C1-İleri Düzey Türkçe Dil Sertifikası almayı hak eden kursiyerler için sertifika töreni düzenlenmiştir.

İl Müdürümüz Sayın Bestami Erkoç, konuşmasında, ülkesini terk etmek zorunda kalan sığınmacıların topluma uyum problemlerini azaltarak sosyal içerilmelerinin desteklenmesine katkı sağlamak amacıyla "Geçici Koruma Altındaki Sığınmacılara Yönelik Eğitim ve Psikososyal Destek Projesi" yürütüldüğünü belirtti. Projenin ilk 6 ayında 550 çocuk ve yetişkinin Türkçe okuma-yazma eğitimlerini başarıyla tamamlayarak MEB onaylı sertifikalarını aldıklarını, okula gidemeyen 100 çocuğun okul kayıtlarının yapıldığını söyledi. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 17 yaş üstü 65 kursiyerin TÖMER diploma sınavına girdiğini dile getiren il müdürümüz bu kişilerin tamamının Türkçe konuştuğunu ancak okuyup yazamadığını aktardı.

İl Müdürümüz , "Aldıkları eğitimin sonunda okuma yazmayı öğrenerek TÖMER diploma sınavına giren 65 kursiyerden 24'ü C1, yani ileri düzey sertifikası almaya hak kazandılar. Bu kişiler bu sertifikayla hem eğitim hayatlarına çok daha rahat devam edebilecek hem de iş bulma konusunda iyi bir belgeye sahip olacaklar. Aynı sınava giren 22 kursiyer B1, 8 kursiyerimiz de A2 sertifikası almaya hak kazanmıştır. Başarılı 3 Suriyeli kadın yine Aile Bakanlığı ve BMMYK iş birliğinde yürütülen Sosyal Hizmet Merkezlerinin Kapasitesinin Güçlendirilmesi projesinde tercüman olarak istihdam edilmiştir " dedi.

Programa katılan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Kıdemli Eğitim Müdürü Jennifer Roberts da projenin önemine değindi.

Roberts, "İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği yıllardan bu yana bu denli büyük bir zorla yerinden edilme dünyada görülmedi. Türkiye yıllardır çok sayıda sığınmacıya kucak açan ülke olmaya devam ediyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti hükümetine içten, kalbimizin derinliklerinden şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Hem oluşturulan yasal çerçeveler hem de sığınmacılara destek için, bize verilen ortaklık imkanı için hükümete teşekkür ederiz." diye konuştu.

Sayın Bakanımızın talimatıyla 2018 yılında da devam eden projemizin ikinci döneminde 90 yetişkin ve 563 çocuğumuz toplam 653 sığınmacı kardeşimizle eğitimlerimiz devam ediyor. Bu eğitimlerde tamamlanınca 1 yıl içinde 1203 sığınmacı kardeşimiz projemizden faydalanmış olacaktır.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edilmiştir.Sonraki Sayfa: Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül Sayan Kaya’dan Ankara İli Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonuna Teşekkür

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” Kutlama Mesajı