İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’un “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü Anma” Mesajı

“18 Mart 1915”, taarruz ve savunma savaşları açısından tarihimizin en parlak sayfalarından biridir.
 
Bu yıl Çanakkale Zaferi’nin 103. yıl dönümünü kutladığımız “18 Mart” tarihi, bizler için askeri ve siyasi bir başarı olmaktan öte azim, kararlılık ve cesaretle yazılmış bir kahramanlık destanının yazıldığı tarihtir.
 
“Bu vatan, toprağın kara bağrında/ Sıradağlar gibi duranlarındır; Bir tarih boyunca, onun uğrunda/ Kendini tarihe verenlerindir...” diyen şairin mısralarına kulak verdiğimizde vatan topraklarımızın nice kahramanlık destanlarıyla dolu olduğunu görürüz.
 
Çanakkale'de sergilenen birlik, kardeşlik ve dayanışma, hem zaferi beraberinde getirmiş hem İstiklal Harbi’mizin mücadele ruhunu güçlendirmiştir. Yedi düvele “ Çanakkale Geçilmez!” dedirten şanlı ecdadımızın sarsılmaz inancı ve mücadelesinin sonucu olarak tarihin akışını değişmiştir.
 
“Geri dönmeyi düşünmeyenler”in Çanakkale'de kazandığı zaferin ışığı her daim hukuk, demokrasi ve hürriyetin yolunu aydınlatmıştır. Vatan için gözünü kırpmadan şehit olanların yücelttiği bayrağın gölgesiyle bizler bu topraklarda geleceğe güvenle yürümekteyiz.
 
Topyekûn birlik olup vatanı bize emanet eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Yüce Allah (c.c.) “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler”  buyurmuştur. Onlar hala bizimledir. Bizler de onlarlayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti  bu kutlu zafer gününden beri geri dönmeyi düşünmeyenlerin izindedir.
 
Yüce Milletimizin 15 Temmuz’da gösterdiği gibi ecdadımızdan miras aldığımız vatan sevgisi, günümüzde de gelecekte de aynı şuurla sahip çıkılacağının güvencesidir. Bu aziz vatanın bizlere emanet edildiği bilinciyle kadim medeniyetimizden ilham alan bizler, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma gayretiyle durmaksızın çalışacağız.
 
Yüce Allah (c.c.) şehitlerle ilgili “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler.” buyurmuştur. Onlar hâlâ bizlerle olduğu gibi bizler de onlarlayız.
 
İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy “Çanakkale Şehitlerine” şiirinde “Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, /Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! /Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! /Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.” diyerek, vatan için gözünü kırpmadan şehit olanları ne de güzel anlatmaktadır.
 
 
Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü vesilesiyle, adını tarihe altın harflerle yazdıran tüm kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.
 
Aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Bestami ERKOÇ
İl MüdürüSonraki Sayfa: İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’un “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü” Mesajı

Önceki Sayfa : İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’un “Yaşlılara Saygı Haftası” Kutlama Mesajı