İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’un “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Mesajı

2 Nisan günü, otizmle ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

Uzmanlar, otizmi “yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluk” olarak tanımlıyor.

Bir çocuk “sizinle ve başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismi söylendiğinde veya çağrıldığında dönüp bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, konuşmada yaşıtlarının gerisinde kalmışsa, gözleri sık sık bir şeye takılıp kalıyorsa, anlamsız gülme veya ağlama krizleri varsa; ellerini kanat gibi çırpma, parmak uçlarında yürüme, kendi çevresinde veya eşyalar etrafında dönme, sallanma, çırpınma şeklinde garip ve yineleyici hareketler yapıyorsa…” onun otizmli olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Otizmli bireylerin -özellikle çocukluk dönemlerinde- akranlarıyla kaynaşması ve toplumla bütünleşmesi için hepimize büyük işler düşmektedir: Hassasiyetlerine dikkat etmeli, farklılıklarını gözetmeli, ihtiyaçları olan eğitimi alırken her daim onların yanında olmalıyız.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, otizmli bireylere yönelik bakım hizmetlerimizde ve rehabilitasyon süreçlerimizde en azami hassasiyeti göstermekteyiz.  Hem onların hem ailelerinin yükünü bir nebze de olsa hafifletmeye çalışmaktayız.

Bu vesileyle “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ”nün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizmle ilgili bilimsel araştırmalara ve farkındalık çalışmalarına vesile olmasını temenni ediyorum. 

Bestami ERKOÇ
İl Müdürü
 


Sonraki Sayfa: “Kuşaklararası Dayanışma Ziyareti” ve “Uyku Bozukluğu Konferansı”

Önceki Sayfa : “Otizmi Fark Et, Kabul Et ,Bizimle Yürü”