İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Mesajı”

1990 yılında Birleşmiş Milletler tarafından, yaşlılara olan sevgi ve saygıyı dile getirmek için 1 Ekim tarihi“ Dünya Yaşlılar Günü” olarak ilan edilmiştir.

Yaşlıları koruma hizmetini veren ilk kurum, 11. yüzyılda Selçuklular döneminde kurulmuştur. Yaşlılara verilen hizmetlerin tarihi incelendiğinde;  toplumumuzda, her dönem için yaşlıların korunduğu ve onlara yardım edildiği müesseselerin var olduğunu görmekteyiz.

Osmanlılar dönemindeki imarethaneler, aşevleri ve vakıfların ihtiyaç sahibi yaşlılara hizmet verdikleri bilinmektedir. Kurulan darülrehalar (huzurevleri), yapılan vakfiyeler ve hastaneler yaşlı bakımıyla ilgili hizmetleri yerine getirmişlerdir. 1895 yılında kurulan ve Osmanlılar döneminden günümüze kadar gelen bir kurum olan Darülaceze buna güzel bir örnektir.  Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız. Milletimizin onuru olan yaşlılarımıza sahip çıkmak ve onlarla ilgilenmek hepimizin vatandaşlık görevidir. İnancımız da zaten bunu emreder. Köklü bir medeniyetin temsilcileri olarak bizler, toplumsal dayanışma yaşamın her evresinde şiarımızdır. Çünkü biliriz ve inanırız ki, büyüklerine sahip çıkan toplumlar ancak gerçek anlamda medeniyeti yakalamış toplumlardır. Çünkü bir toplumun temeli sevgi, saygı, hoşgörü, iyilik ve güzellik gibi kavramlarla inşa edilmelidir ki yükselebilsin!

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ömrünün büyük bir kısmında topluma ve ülkesine hizmet vermiş olan büyüklerimizi, yaşlandıkları dönemde memnun etmek için elimizden gayreti göstermekteyiz. İl Müdürlüğümüze bağlı 10 Resmi ve 37 Özel Huzurevinde ağırladığımız yaklaşık 3382 yaşlımız başta olmak üzere tüm yaşlılarımıza bugün gösterdiğimiz sevgi ve saygı, gelecek kaygılarını azaltacak; hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır.
 
Bu bağlamda Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak yaşlılarımıza yönelik çalışmalarımızı büyük bir arzu ile devam ettirmeye azimliyiz. Onların hayır dualarında bir nebze olabilirsek kendimizi bahtiyar kabul edeceğiz.

Bu duygularla tüm büyüklerimizin “1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü” nü kutluyor, ellerinden öpüyor; onlara mutlu ve sağlıklı günler temenni ediyorum. Sevgi, selam ve hürmetlerimi sunuyorum.

 

Bestami ERKOÇ
İl Müdürü


Sonraki Sayfa: "Çocuk Gözüyle Paylaşmak" Temalı Fotoğraf Yarışması

Önceki Sayfa : Müsteşarımız Sayın Aysel KANDEMİR Aşure Günü Etkinliklerimize Katıldı