İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ’un “21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” Kutlama Mesajı

21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul edilmiştir. Bu günde düzenlenen etkinliklerin amacı, toplumsal farkındalık oluşturmak, Down sendromlu bireylerin ön yargıya maruz kalmasını önlemek ve eğitimin konuyla ilgili önemine dikkat çekmektir.

21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21. kromozomun 3 tane olmasını simgeler. Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireylerin haklarını korumak için önemli bir adımdır.

Doğumdan itibaren başlayan düzenli ve disiplinli çalışma sonucunda sosyal yaşamda yer edinebilen Down sendromlu bireylerin sosyal hayatta tüm insanlarla bir arada yaşamaları büyük önem taşımaktadır. Bu noktada hepimize görev düşmektedir.

Unutmayalım ki, Down Sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Bu sendromu iyileştirecek veya yok edecek bir tıbbi tedavi yoktur, tek yol eğitimdir. Her çocuk gibi Down sendromlu çocuklar da kendi içlerinde farklı zekâ seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada en önemli nokta, çocuğun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için vaktinde sağlanan doğru destektir. Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi ve oyun gruplarıyla çocuğun gelişiminin en erken yaştan itibaren desteklenmesi çok önemlidir. Bu imkânlar sağlandıkça Down sendromlu kişiler de toplumda başarılı olabilmektedir.

Dünyada son yıllarda uygulanan çeşitli eğitim ve terapilerle birlikte Down sendromlu bireylerin hem eğitim-öğretim hem bağımsız yaşam seviyelerinde büyük bir artış görülmektedir. Hemen hepsi okula gitmekte ve sosyal hayata katılmaktadır. Bu bireyler artık lise, hatta üniversite bitirebilmekte, ikinci bir dil öğrenebilmekte, bir işte çalışabilmektedir. Bu durum, doğumdan itibaren başlayan, düzenli ve disiplinli bir çalışmanın sonucu olduğu kadar toplumsal farkındalığın arttığını da gösterir.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak Down sendromlu bireylerimizle ilgili yapılan çalışmalara ayrı bir ihtimam göstermekteyiz.  Kurumuza bağlı Café Down, Şubat 2001'den bu yana Ankara'nın Kızılay semtinde hizmet vermekte, burada Ankara Saray Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan Down sendromlu gençlerimiz çalışmaktadırlar. Bu tip örneklerin çoğalması en büyük temennimizdir.

21 Mart Down Sendromu Günü’nün konuyla ilgili toplumsal farkındalığımıza katkıda bulunmasını diliyor, +1 kromozomlarıyla dünyamıza farklılık katan Down sendromlu bütün kardeşlerimizin gününü kutluyorum.
 


Bestami ERKOÇ
İl Müdürü


Sonraki Sayfa: Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığı ortaklığında “Yaşlılar Haftası ve Çanakkale’yi Anma Programı” düzenledi

Önceki Sayfa : Down Sendromlu Çocuklar Altınköy’de Buluştu