Keçiören’de Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni

Ankara Valiliği tarafından Keçiören, Pursaklar, Çubuk ve Akyurt ilçelerini kapsayan Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni, 18 Ocak 2018 Perşembe günü saat 11.00’de Keçiören Neşet Ertaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gazilere ve şehit ailelerine teslim edilmek üzere Ankara Valiliğine gönderilen Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarının tevcihi töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Keçiören Müftüsü Dr. İhsan İlhan şehitler için dua etti.

Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya, Ankara Valisi Ercan Topaca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarımız Dr. Aysel Kandemir’in yanı sıra, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Vali Yardımcıları Kemal Karadağ ve Metin Aslanbaş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mehmet Artar, İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Akyurt Kaymakamı Osman Altın, Çubuk Kaymakamı İbrahim Çenet, Pursaklar Kaymakamı İhsan Kara, Keçiören, Akyurt, Çubuk ve Pursaklar Belediye Başkanları, İl Müdürümüz Bestami Erkoç İl Müftü Vekili Ali Gülden, İl Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan Ünal, , Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Korkmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tuna Cebecioğlu,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Kudret Cabılar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Barış Yavuz, İl Müdür Yardımcılarımız, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya vatanı, milleti ve kutsal değerleri uğruna gözünü kırpmadan canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle yâd ederek “Aziz şehitlerimizin yakınlarına Yüce Rabbimden sabır diliyorum. Kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Vatanımız, milletimiz ve inançları uğruna canını ortaya koyan asker ve polislerimize, güvenlik güçlerimize ve 15 Temmuz’un kahramanlarına selam olsun.

Bizim inancımıza göre şehitlik, peygamberlikten sonra en yüksek makam. Şehitlerimiz bu vatan için toprağa düştüler. Siz değerli şehit yakınlarımız, bizlere şehitlerimizin emanetisiniz, bu vatanın da teminatısınız. Sizler var oldukça milletimiz asla ve asla zillete düşmeyecektir. Biz bu milletin yiğit evlatlarını Doğu’da Güneydoğu’da bölücü teröristlere karşı kahramanca mücadele ettiklerine şahit olduk. Yine 15 Temmuz’da vatanımızı canını feda ederek koruyan kahramanlarımız sayesinde dünya gördü ki bu vatanın üzerinde hain emeller kursalar da boş çıkacaktır. Allah tüm kahramanlarımızdan razı olsun.” dedi.

Bakan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “O geceyi aydınlık bir geceye dönüştüren siz gazilerimize, şehitlerimize başta olmak üzere minnet borçluyuz, milletçe minnet borçluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın çağrısıyla sokaklara, meydanlara dökülen; adeta bedenini siper eden, tanklara meydan okuyan, o gece ölümü öldüren kahramanlarımız sayesinde bizler bugün buradayız. Sizlerle bir aradayız. Aynen 15 Temmuz’da da vatanımızı işgale karşı, o hainlerin saldırısına karşı erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, çocuğuyla Çanakkale’de olduğu gibi büyük bir destanı sizler yazdınız. Bizler yol boyunca, tarih boyunca bu topraklar için nice bedeller ödedik. Nice gençlerimizi, kadınlarımızı, çocuklarımızı şehit verdik, can verdik ama asla ve asla vatanımızı vermedik. Millî Mücadele ruhuyla, âdeta vatanımıza göz diken teröristlere açtıkları hendekleri güvenlik güçlerimiz mezar etti. Şehirlerimizde yine canlı bombalarla masum sivillerimizi şehit eden katillere inleri olan El-Bab’ı da başlarına geçirdik. Hiçbir teröristi ayırt etmeden PKK’sıyla, PYD’siyle, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle topyekûn bir mücadele içindeyiz. Biz teröristlerle mücadele ederken hemen yanı başımızda, sınırlarımızda teröristlerden bir ordu kurma cüretine bulaştılar. Evet, Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda her türlü uyarıyı yaptı. Gereği yapılmadığı takdirde Türkiye olarak biz her türlü tedbiri alırız, her türlü müdahaleyi de yaparız. Biz bedel ödeyerek vatan kıldığımız bu topraklarda barış ve adaletin teminatı olmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi dahi olmasın. Bu vatan topraklarında biz barış içinde, huzur içinde, birlik beraberlik içinde kardeşliğimizi büyüterek yaşamaya devam edeceğiz. Gerekirse bir öleceğiz, bin dirileceğiz. Ölümü ölümle korkutarak yolumuza devam edeceğiz. Kalbimizden inancı, yüreğimizden cesareti, bileğimizden gücü, sırtımızdan teri hiç eksik etmeden, durmadan, yılmadan daha fazla çalışacağız.”

Darbe karşıtı gözüküp maalesef darbe olduğunda kontrollü bir şekilde kaçış sergileyenler olduğunu söyleyen Bakan Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “Ne derlerse desinler, ne yaparlarsa yapsınlar bizi mücadelemizden hiçbir güç geri çeviremeyecek. Şehitlerimiz dünya durdukça bu milletin yüreğinde en seçkin ir şekilde var olmaya devam edecek. Sizlerin göstermiş olduğunuz büyük fedakârlıklar karşısında bizlerde aynı ruhla aynı inançla aynı fedakârlıkla çalışmaya devam edeceğiz. Acılarımızı sizlerle hafifletip, yaralarımızı sizlerle birlikte saracağız. Biz şehitlerimizin emanetleri olan evlatlarını gözümüzün nuru gibi görüyoruz. Sizin şehit yakınları olarak göstermiş olduğunuz bu vakur duruş, milletimiz için de aslında çok büyük gurur ve cesaret vesilesi. Bugün siz değerli şehit yakınlarımız, gazilerimiz için çok değerli anlamlı bir gün. 15 Temmuz hain mücadele girişimi sırasında üstün cesaret ve fedakârlık karşısında Devlet Övünç Madalyasını sizlere takdim etmenin gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 74 ilde 4 ülkede toplam 3115 Devlet Övünç Madalyasını şehit yakınlarımıza ve gazilerimize takdim ediyoruz. Bunun 2226’sı gazilerimizin, 889’u da şehit yakınlarımızı oluşturmakta. Devlet ve milletimiz tarafından gerçekten böylesine onurlu bir şekilde taltif edilmek onurların en büyüğü olsa gerek diye düşünüyorum. Ne mutlu sizlere dünya durdukça şerefle yâd edileceksiniz. Bu madalyanız da torunlarınıza ailenizin büyük bir onuru şerefi olarak emanet kalacak bir nişane olarak bu madalyayı sizlere takdim ediyoruz. Devlet Övünç Madalyasına hak kazanan şehit yakınlarımıza, gazilerimize şimdiden hayırlı olsun diyorum.  Bu gururla bu onurla sizlere takdim etme onuruyla şereflendiğim için de kendimi çok bahtiyar sayıyorum. Hepinizi tekrar sevgiyle saygıyla hürmetle selamlıyorum.”

Konuşmasına törene katılan konukları selamlayarak başlayan Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca ise şunları söyledi: “Bugün burada 15 Temmuz’da gazi olmuş 196 kahramanımızı madalya töreni için ağırlıyoruz. Bunlar ağırlıklı olarak Keçiören’den189 kişi, Pursaklar ilçemizden 4 kişi, Çubuk’tan 1 kişi, Akyurt’tan 2 kişi. Yine bugün madalyaları hazır olup madalyalarını vereceğimiz 15 Temmuz’da şehit olan 13 şehit yakınımız burada. Bunların da tamamı Keçiören ilçemizden. Tabii bu sayı, şehit sayısı 27 biliyorsunuz 15 Temmuz’daki ama bugün törene çağırdığımız madalyaları hazır olan bunlar. Ayrıca 13 kişi de iç güvenlikten şehit olmuş bugün madalyalarını kendilerine takdim edeceğimiz şehit yakınımız burada. 15 Temmuz’da hepimiz o süreci yaşadık. Hiç beklemediğimiz bir anda, herkesin hayatının normal bir şekilde akışının devam ettiği bir anda akşam saat 21.00’den itibaren hepimiz bir olağanüstülükle karşılaştık. Ben o dönem Hatay Valisi’ydim. Bir anda ülkemizde bir hareketlilik oldu. İlk başta biraz bizlerde, vatandaşlarımızda endişe olmakla birlikte hiçbir zaman umudumuzu ve gelecekle ilgili ülkemizin, devletimizin bekasıyla ilgili hiçbir şekilde bir tereddüt yaşamadık. Kahramanlarımızın sayesinde ve Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın çağrılarından sonra bu kahramanlarımız âdeta devletimize destek oldu, sokağa el koydu. Devletimizin tankına, topuna, tüfeğine, uçağına el koymak suretiyle bu ihanete hep birlikte dur dedik.”
 
15 Temmuz’da ölümü göze alarak çocuklarıyla vedalaşan, abdestini alarak eşiyle helalleşerek sokağa çıkan bütün vatandaşlarımıza şükranlarını sunan Vali Topaca “O umutsuzluk, o endişe çok kısa sürede dağıldı ve dünyanın hiçbir yerinde olmayacak şekilde ertesi gün birçok ilimizde devletimiz her şeye hâkim oldu ve normal hayata döndü. Tabii, acımız büyük, 250 şehit ve 2200 civarında da gazimiz var. Bunu yapanlar bugün hesabını veriyorlar, cezalarını çekiyorlar. Devletimiz sizler adına, onlara yapmış oldukları bu ihanetin bedelini en ağır şekilde ödetecektir. Biz ülkesini, milletini, devletini seven ona adeta kutsal bir değer atfeden bir kültürden ve inançtan geliyoruz. Bizim için devletimiz ebed müddettir. Devletimiz bizim için özeldir, ona sahip çıkmak durumundayız. Bugünlerde de çok hassas günlerden geçiyoruz. Ülkemizin güneyinde bazı sıkıntılar var. Devletimizin bir müdahalesi söz konusu. Bugünlerde birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, dayanışmamıza çok daha fazla ihtiyaç var. Genelde bu tür dönemlerde hep tarihte de bunu biliyoruz ihanetlerle karşılaştık. Bütün vatandaşlarımızdan, şehit yakınlarımızdan, gazilerimizden bu dönemde daha hassas olmalarını devletimize ve milletimize sahip çıkma konusunda el birliği ve gönül birliği içerisinde istikbale doğru yolculuğumuza kutlu yürüyüşümüze devam etmemiz gerekmektedir. Ben bu gün madalya almaya hak kazanan şehit yakınlarımıza ve kahraman gazilerimize bir kez daha devletimiz, milletimiz ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum. Ebediyete uğurladığımız şehitlerimizi 15 Temmuz’da ve diğer operasyonlarda kaybettiğimiz bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bugün sizlere Sayın Cumhurbaşkanımıza bilvekâle tevdi edilecek olan bu madalyaların hayırlı uğurlu olmasını, bunun onurunun nesiller boyunca sizler tarafından taşınmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ve Vali Ercan Topaca tarafından şehit yakınlarına ve gazilerimize Devlet Övünç Madalyası ve Beratı tevcih edildi.Sonraki Sayfa: Kahramankazan’da Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni

Önceki Sayfa : Vilayetler Evi’nde Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni