“Otizmi Fark Et, Kabul Et ,Bizimle Yürü”

Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz olarak “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” münasebetiyle  ‘’ Otizmi Fark Et Kabul Et ve Bizimle Yürü…’’ sloganı ile Farkındalık Yürüyüş Etkinliği etkinliği gerçekleştirildi.

Programa İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ, İl Müdür Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, Otizmli çocuklarımız ve vatandaşlarımız katıldı.

Ankara Ulus Metrosunda gerçekleşen etkinlik Saray Engelsiz Yaşam Merkezi Engelsiz Mehteran takımının mini konseri ile başladı.

Verilen konserin ardından konuşma gerçekleştiren İl Müdürümüz Sayın Bestami ERKOÇ konuşmalarında; “2 Nisan günü, otizmle ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

Otizm, günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine otizm tanısı konulmakta idi.  Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control Prevention)'nin verilerine göre ise 2006 yılında Her 150 çocuktan 1’inde otizm görülürken, 2012 yılında Her 88 çocuktan 1’inde otizm görülmüştür. 2014 yılında verilen son bilgiye göre de, her 68 çocuktan 1’inde otizm görülmektedir.

Bir çocuk “sizinle ve başkalarıyla göz teması kurmuyorsa, ismi söylendiğinde veya çağrıldığında dönüp bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, konuşmada yaşıtlarının gerisinde kalmışsa, gözleri sık sık bir şeye takılıp kalıyorsa, anlamsız gülme veya ağlama krizleri varsa; ellerini kanat gibi çırpma, parmak uçlarında yürüme, kendi çevresinde veya eşyalar etrafında dönme, sallanma, çırpınma şeklinde garip ve yineleyici hareketler yapıyorsa…” onun otizmli olabileceği göz ardı edilmemelidir.

 Otizmli bireylerin , özellikle çocukluk dönemlerinde akranlarıyla kaynaşması ve toplumla bütünleşmesi için hepimize büyük işler düşmektedir: Hassasiyetlerine dikkat etmeli, farklılıklarını gözetmeli, ihtiyaçları olan eğitimi alırken her daim onların yanında olmalıyız. Bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde ellisinde otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini, gelişim sağlanabildiğini, hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmadığını gösteriyor.

 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, otizmli bireylere yönelik bakım hizmetlerimizde ve rehabilitasyon süreçlerimizde en azami hassasiyeti göstermekteyiz.  Hem onların hem ailelerinin yükünü bir nebze de olsa hafifletmeye çalışmaktayız.

Bakanlığımız Koordinasyonunda  “Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” hazırlanmış ve 3 Aralık 2016 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yürürlüğe girmiştir.

İl Müdürlüğümüze bağlı Sosyal Hizmet Merkezlerinde (OSB) ile ilgili masaların oluşturulması sağlanmıştır. Evde Bakım hizmetleri Şubesi tarafından otizmli çocuğu olduğu tespit edilen ailelerin Sosyal Hizmet Merkezlerinde oluşturulan (OSB) ile ilgili masalara yönlendirilmesi sağlanmıştır.
 
Eylem Planının il düzeyinde izlenmesinin kolaylaştırılması, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan bireylerin kamuoyunda tanıtılması, (OSB) konusunda toplumun bütün kesimlerinde farkındalığın arttırılması, erken tanı ve müdahale zincirinin kurulması, ailelere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi, özel eğitim, destek ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi, kurumlar arası bağlantı, uyum ve eşgüdümün sağlanması amacıyla 11.12.2017 tarihinde ilimizde Vali Yardımcımız Metin ARSLANBAŞ başkanlığında; sekretaryasının Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yürütüleceği “Otizm Eylem Planı İl İzleme ve Değerlendirme Kurulu” oluşturulmuştur.
 
Sosyal Hizmet Merkezlerimizde görevli meslek elemanlarına ve otizm spektrum bozukluğu tanısına sahip çocuğu olan ailelere yönelik bilgilendirme eğitimi gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.
 
 Bu vesileyle “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ”nün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de otizmle ilgili bilimsel araştırmalara ve farkındalık çalışmalarına vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Otizm ile ilgili farkındalığın artması temennisi ile gökyüzüne bırakılan mavi balonların ardından farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Bestami ERKOÇ’un “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” Mesajı

Önceki Sayfa : İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Ankara Valiliğinde Gerçekleştirildi