Sosyal Hizmet Modellerinden Yararlanan 2294 Gencimiz Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Atandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Dr. Fatma Betül SAYAN KAYA’ nın katılımıyla noter huzurunda çekilen kura sonucunda 2294 sosyal hizmet modellerinden yararlanan gencimizin ataması yapıldı.

Törende konuşan Bakan KAYA, istihdam sürecinin de sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerin geleceğiyle ilgili en önemli süreçlerden biri olduğuna işaret eden Bakan Kaya, "Devlet olarak en az iki yıl süreyle sosyal ve ekonomik desteklerimizden yararlanan ve bizim koruma ve bakımımız altında bulunan evlatlarımızı kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam ediyoruz. Bugüne kadar 43 bin 451 evladımız kamu kurumlarında işe başlatılmıştır" bilgisini paylaştı.

"Bugün de tam 2 bin 294 evladımızın kamu kurum ve kuruluşlarına atama işlemlerini birlikte gerçekleştireceğiz" diyen Bakan Kaya, ataması yapılacak tüm gençlere yeni görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Bakan Kaya, gençlere çalışma hayatı esnasında eğitimlerine de devam etmeleri çağrısında bulunarak iş hayatında da gençlerin her zaman yanında olacaklarını vurguladı. Bakan KAYA’nın konuşmasının satır başları:

"Kurum bakımımızdan ayrılan gençlerimizin, istihdam edilene kadar barınma başta olmak üzere farklı ihtiyaçlarını karşılamak için 'Sosyal Ekonomik Destek Projesi'ni hayata geçireceğiz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Bugün kurum bakımındaki, korumamız altındaki çocuklarımızla bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Artık kurum bakımımızdan ayrılan, eğitim ve istihdam süreçlerinin dışında kalan gençlerimizin, istihdam edilene kadar barınma başta olmak üzere farklı ihtiyaçlarını karşılamak için 'Sosyal Ekonomik Destek Projesini' hayata geçireceğiz" dedi.
Kurum bakımındaki çocukları asla evlatlarından ayırmadığını dile getirdi. Bakanlık olarak "Biz büyük bir aileyiz" dediklerini anımsatan Bakan Kaya, bugünkü atama töreniyle de mutlu günlerden birini yaşadıklarını vurguladı.

Çocuklara her zaman aile şefkatiyle kucak açtıklarını, en iyi şartlarda eğitim almaları, hayata güçlü bir şekilde hazırlanmaları için çok büyük gayret sarf ettiklerini vurgulayan Bakan Kaya, "koğuş tipi" olarak anılan yurt modeli dönemini de haziran ayı itibarıyla tamamen kapatarak ev tipi modele geçtiklerini anımsattı. Bakan Kaya, kurum bakımındaki tüm çocukların Çocuk Evleri'nde ya da Çocuk Evleri Sitesi’nde kaldığını bildirdi.

- 108 bin çocuk, ailesinin yanında desteklendi

Bakan Kaya, atama hakkından yararlanmak için bekleyen gençler için de önemli çalışmalar yürüttüklerini anlatarak "Çalışma Bakanımız da bir kadın ve anne şefkatini, hassasiyetini çok yürekten hisseden bir kadın Bakan arkadaşım. İnşallah önümüzdeki dönem iki kadın bakan olarak bu konuda özel sektör için de önemli çalışma modellerini birlikte çalışacağımıza, önemli adımları birlikte atacağımıza inanıyorum" dedi.
Bakanlık olarak çocuklara yönelik yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgileri aktaran Bakan Kaya, ekonomik yoksunluk sebebiyle çocukların ailelerinden kopmasını engellemek amacıyla Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) uygulamasını yürüttüklerini ve bu kapsamda 2017 sonu itibarıyla yaklaşık 108 bin çocuğun ailesinin yanında desteklendiğini ifade etti.

- "Tatilde çocuklarımıza ders çalışmaları yönünde uyarıda bulunmayalım"

Bakan Kaya, koruyucu aile sisteminin yaygınlaştırılmasına da büyük önem verdiklerini belirterek 2017 sonu itibarıyla 5 bin 642 çocuğun koruyucu aile yanında yaşamlarını sürdürdüğünü aktardı. Bakan Kaya, SED, koruyucu aile ve evlat edindirme uygulamaları sonucunda 2002'de yaklaşık 20 bin olan kuruluşlarda kalan çocuk sayısının 2017 sonu itibarıyla 14 bin düzeyine indiğini kaydetti.
Konuşmasında bugün karne alan tüm çocukları da tebrik eden Bakan Kaya, "Bir anne ve Aile Bakanı olarak ben de anne babalara bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Tatilde çocuklarımıza ders çalışmaları yönünde uyarıda bulunmayalım, dinlensinler. Zaten yoğun bir eğitim dönemi geçirdiler, onları kitap okumaları yönünde teşvik edebiliriz ama oynasınlar, dinlensinler, biraz da eğlensinler, çocukluklarını yaşasınlar" dedi. Bakan Kaya, tatilde kendi çocuğuna da sadece kitap okuması yönünde uyarıda bulunacağını söyledi.

- "Kitap inceleme komisyonu kurduk"

Bakan Kaya, kitap listelerinin oluşturulmasına yönelik de yeni bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek "0-6 yaş grubundaki çocuklarımız için de çocuklarımıza uygun içerikli kitap listelerinin oluşturulması amacıyla da bir çalışma başlattık. Kitap inceleme komisyonu kurduk. Komisyonumuzun çalışmalarını yakın zamanda kamuoyuyla da paylaşacağız" diye konuştu.
Bakanlıkça başlatılan "Rol Model" çalışması kapsamında kariyer planlama toplantıları, seminerler, söyleşiler ve ziyaretlerle 2017 sonu itibarıyla 81 ilde 450'ye yakın etkinlik düzenleyerek 7 bin 500 çocuğu rol model insanlarla bir araya getirdiklerini anlatan Bakan Kaya, sokakta çalıştırılan, dilendirilen çocuklar için oluşturulan 111 mobil ekiple 5 bin 600 çocuğun sokaktan kurtarılarak hizmet modellerinden yararlandırılmaya başlandığını kaydetti.

Bakan Kaya, eğitimlerine devam eden çocuklar için koruma kararlarını; ortaöğretime devam edenler için 20, yükseköğrenime devam edenler için ise 25 yaşına kadar uzattıklarını vurgulayarak 2017'de korunma ve bakım altında bulunan çocukların 269'unun yükseköğretim programına yerleştiğini, LYS genel başarı oranının da yüzde 68'leri bulduğunu dile getirdi.

- Kurum bakımından ayrılan gençler için "Sosyal Ekonomik Destek Projesi" başlatılacak

Bakanlık olarak kurum bakımından ayrılan gençlere de talepleri halinde, işe yerleştirilinceye kadar sosyal, ekonomik destek sağladıklarını ve rehberlik desteği verdiklerini anlatan Bakan Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bugün kurum bakımındaki, korumamız altındaki çocuklarımızla bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Artık kurum bakımımızdan ayrılan, eğitim ve istihdam süreçlerinin dışında kalan gençlerimizin, istihdam edilene kadar barınma başta olmak üzere farklı ihtiyaçlarını karşılamak için 'Sosyal Ekonomik Destek Projesi'ni hayata geçireceğiz inşallah. Bu projeyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah kurum bakımından ayrılan, eğitim ve istihdam sürecinin dışında kalan çocuklarımıza 'Sosyal Ekonomik Destek Projesi'ni en kısa zamanda hayata geçireceğiz."

-‘’Gençlerin, ‘Biz büyük bir aileyiz’ sözlerinden çok etkilendim’’

Programda bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ise, AK Parti iktidarları döneminde sosyal hizmet modellerinden yararlanan 26 bin 38 kişinin işe yerleştirildiğini bildirdi.
Sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerin ayrı birer hikâyesi olduğuna dikkati çeken Bakan Sarıeroğlu, gençlerin "Biz büyük bir aileyiz" sözlerinden çok etkilendiğini dile getirdi.
Bu aile hissini yaşatmalarının Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başarısı olduğunu dile getiren Bakan Sarıeroğlu, Bakan Kaya'nın bu alandaki yoğun çabalarına şahit olduğunu ve bu alana anne hassasiyetiyle yaklaştığını aktardı.

- "Türkiye Cumhuriyeti devletinin olduğu yerde kimse, kimsesiz değildir"

Törende, Bakanlığın sosyal hizmet modellerinden yararlanan ve kamuda atanan kişiler de birer konuşma yaptı.

Hukuk eğitimini tamamlayan ve hakim-savcılık sınavını kazanmayı başaran Emine Konuk, hayallerinin gerçek olduğunu vurgulayarak bundan sonra kendi durumunda olan çocuklara örnek olmaya çalışacağını dile getirdi. Konuk, Bakan Kaya ile tüm yetkililere teşekkürlerini iletti.
Gaziantep Yavuzeli Kaymakamı Murtaza Ersöz ise "Ben yurtlarda  20-30 kişinin bir arada olduğu koğuş sisteminde kaldım. Tabii çok çeşitli travmalar yaşayan gençlerle beraber kaldık ama çok güçlü bir aile olduk. Şunu ifade etmek istiyorum, hayatta çok haz almadığım bir laf vardır, 'kimsesiz' lafı. Rabb'imin yarattığı hiçbir kul kimsesiz değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin olduğu yerde de zaten kimse, kimsesiz değildir" diye konuştu.

Kaymakamlığın çocukluk hayali olduğunu belirten Ersöz, devlet için en iyi şekilde çalışılması gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından atamalar için bakanlar Kaya ve Sarıeroğlu, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı ve eski Devlet Bakanı Güldal Akşit ile atama butonuna bastı.

Tören sonunda gösteri sunan halk oyunları ekibine plaket takdim edilirken, Ampute Milli Takımı oyuncusu Serkan Dereli ile çeşitli spor dallarında ve mesleklerde başarı elde eden gençlere de teşekkür belgesi verildi.

Tören sonunda bakanlar Kaya ve Sarıeroğlu ile diğer konuklar, ataması yapılan gençlerle fotoğraf çektirdi.


Sonraki Sayfa: Etimesgut ve Sincan’da Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni

Önceki Sayfa : Altındağ Belediyesi Kültür Sarayı’nda Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni